2020-03-25

Kovo 25 d. – Gandrinės, Blovieščius – Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai šventė – tradicinė gandrų sugrįžimo šventė. Šios dienos papročiai siejasi su pavasario darbais, būsimo derliaus bei orų spėjimu. Jei ryte šalna, dar šals 40 dienų. Panašu, jog mūsų tas ir laukia – ryte termometras rodė gerokai žemiau nulio.
Šią proga buvo vaišinamasi su kaimynais: vyrai alaus ar krupniko nesibodėdavo išgerti, moterys prisikepdavo rupių švairių grūdų miltų bandelių – gandro lauktuvių, kurių duodavo ir gyvuliams bei paukščiams, jog šie būtų stiprūs. Moterys keisdavosi daržovių sėklomis.
Ko nebuvo galima daryti kovo 25d.? Moterys nešukuodavo plaukų, nešluodavo, nevirdavo kopūstų ar burokų, kad vištos daržų nekapstytų; nesiūdavo, nemegzdavo, kad gyvuliai sektųsi ir ėriukai nebūtų margi; nieko neskolindavo, kad vanagas vištosna neįsisuktų.
Sakyta, jog meška šiandien iš guolio pakyla, o gandras parneša ledspirdą ir pavakarius.

Gandras – vienas mylimiausių mūsų šalies paukščių. Šią proga linkime Jums ramybės, poilsio ar bent atokvėpio minutėlių ir savo skrendančio gandro, kuris neštų sėkmę Jūsų namams.